Logo

5. 9. 2013 v 10:09

Den třetí: Vint a Štěpán

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn

Ve středu už běžel hlavní program Campus Party druhým dnem. Na stagích se střídali speakeři, na workshopech přednášející, u stánků firem probíhal různorodý program. U některých se daly třeba získat trička. Největší ohlas u českých a slovenských Campuseros mají dobré cookies u stánku Telefónica v Market Place.

CPeurope-LND-Day3_2

Hlavním středečním speakrem a možná nejočekávanějším vůbec z celé Campus Party byl „otec internetu“ Vint Cerf. Ve své přednášce se věnoval historii internetu, kterou pomáhal psát. Symbolicky mluvil o historii, ale i o budoucnosti přesně v den patnáctých narozenin společnosti Google, pro kterou dnes pracuje.

Připomněl ale jiné výročí, které ovlivnilo svět do podoby, v jaké ho známe dnes. 1. ledna 1983 se přepnula armádní síť ARPANET na protokoly TCP/IP. Přesněji Vint Cerf se svými kolegy spustili Internet s velkým I a položili základ dnešnímu propojenému zasíťovanému světu. Tyto protokoly stále používáme, byť z IPv4 postupně přecházíme na IPv6, a ještě dlouho je používat budeme. Jsou nedokonalé, zdaleka neodpovídají dnešním potřebám a už vůbec ne potřebám budoucím, ale jsou dost dobré na to, aby na nich internet fungoval.

CPeurope-LND-Day3_1

Vint Cerf připomněl skutečnost, že dnes už se k internetu nepřipojují jen lidé, ale především věci. Internet of things a vyhodnocování takto získaných dat v cloudu bude stále více ovlivňovat svět kolem nás. Už dnes se řídíme informacemi z mnoha senzorů, které jsou vzájemně propojené a komunikující mezi sebou a toto využívání internetu bude ještě více narůstat.

Podle Vinta Cerfa je ale třeba vyřešit spoustu věcí k tomu, aby internet fungoval lépe než dnes. Ve své přednášce mluvil o meziplanetárním spojení, které je skutečně hudbou budoucnosti, ale i o pokrytí internetem v řídce osídlených místech a v rozvojovém světě, kde zkrátka optické kabely do každého obýváku nikdy nebudou. Spousta technologií se zkouší, ale dnes nelze odhadnout, která se nejlépe vypořádá s problémem kapacity, dostupnosti a samozřejmě nákladnosti a návratnosti.

CPeurope-LND-Day3_3 CPeurope-LND-Day3_4

Na závěr Vint Cerf vyzval všechny Campuseros, aby se nebáli přicházet s novými nápady. Doporučuje ale nesnažit se hned změnit svět, ale soustředit na řešení reálných a konkrétních problémů. Je přesvědčený, že tyto malé věci, řešené krok po kroku, dokážou změnit svět mnohem více a účinněji než megalomanské projekty.

Druhým zajímavým speakerem, ale to už hlavně pro CZcampuseros, byla večerní přednáška na Pythagoras Stage Štěpána Bechynského, který právě mluvil o Internet of Things. Jeho koníčkem různé čipy, senzory, měřidla a ty spojovat s mikropočítači nebo počítači. Představil možnosti tohoto spojení a napojení na internet, které lze využít např. při přírodních katastrofách, ať už k jejímu předejití, nebo zajištění včasného a přesného informování, a tomu snížení možných následků.

CPeurope-LND-Day3_5 CPeurope-LND-Day3_6 CPeurope-LND-Day3_7 CPeurope-LND-Day3_8

Během dne se udála spousta dalších zajímavých věcí, o kterých si můžete přečíst na našem Twitter účtu CZcampuseros Live, jehož obsah může tvořit i sama komunita českých a slovenských Campuseros.

Hola Campuseros!