Logo

2. 8. 2013 v 17:08

Interview: Jess Erickson

Vydal/a: Campus Party Europe 2012 Berlin
Rozhovory

Jess vyrůstala v Minnesotě, ve Spojených Státech. Sama sebe nazývá Korwegian a to proto, že její máma je z Korei a táta z Norska. Po tom, co dostudovala, se přestěhovala do Soulu, hlavního města Korei. Následně kvůli studiu do Londýna. Tam se zdržela jen po dobu studia a hned po absolvování se přestěhovala do New Yorku. Nyní ji můžete potkat v ulicích Berlína, kde plánuje ještě chvilku zůstat. Jess je zakladatelkou Berlin Geekettes, propaguje Women in Tech, uslyšíte ji v rádiu Twen FM a nebo ji můžete vidět přednášet třeba na TEDx. A co třeba na Campus Party?

Ahoj Jess. Jsem hrozně ráda, že se mnou podstoupíš tenhle výslech. Pyšníš se tím, že jsi Globetrotter. Mohla by jsi nám objasnit, co to vlastně znamená?

Díky mému rozdílnému původu mne vždy zajímalo okolí. Vyrostla jsem v Minnesotě, kde jsem sledovala, co se děje v zahraničí a snila o cestování. Když mi bylo 21, konečně jsem se přestěhovala do zahraničí a dostala jsem cestovní horečku. Od té doby jsem žila v Soulu, Londýně, New Yorku a nyní jsem se šťastně usadila v Berlíně. Konečně město, které mi ve všem vyhovuje. V Berlíně můžete těžit z toho, že je Silicon Valley Evropy a z jeho technické a kulturní komunity. Berlín je jedno z nejkreativnějších měst Evropy, co přitahuje okruh úžasných lidí a společností. Kromě toho, Berlín se může pochlubit silným smyslem pro komunitu – perfektní ekosystém k rozvoji sebe sama a k inspiraci z ducha a kreativity tohoto skvělého města.

A kam by ses chtěla ještě podívat?

Ráda bych procestovala různé části Afriky. Doufám, že v následujících letech toho prozkoumám více a budu pracovat méně!

Když se přestěhuješ do jiného města, začínáš se učit místní řeč a nebo mluvíš všude anglicky?

Když jsem žila v Korei, tak jsem řeč zvládla velmi rychle. Bylo to proto, že než jsem se přestěhovala do Soulu, tak jsem studovala čtyři semestry Korejštinu a dva semestry Japonštinu. Ale chce to čas a hodně cvičení. Německy neumím. Asi proto, že jsem ještě nechodila na žádné jazykové kurzy. A já to svádím na pracovní dobu (víc jak šedesát hodin týdně). Teď, když mám více volného času, budu chodit na soukromé lekce a doufám, že budu srážet lidi do kolen svým úžasným německým přízvukem. 😉 Ale Berlín je hodně mezinárodní, takže tady můžeš žít jen s angličtinou alespoň chvíli.

Jak tě napadlo začít Berlin Geekettes? 

Všimla jsem si, že v Berlíně ve Start-upové komunitě nebylo vidět moc žen. A když si uvědomíte, že technologie prosazuje inovace v mnoha různých sektorech všude na světě, je lehké pochopit, proč by tady mělo být větší zastoupení žen v tvoření a rozhodování v technologiích. Od investování přes programování až po založení vlastní firmy. Když ženy uvidí,  že mají úplně stejný potenciál k úspěchu jako muži, svět- a všichni v něm – budou obdarováni lepšími inovativními nápady.

A  chtěla bys rozšířit jejich hranice i za Berlín?

Účel Berlin Geekettes má odezvu po celém světě. Hnutí Berlin Geekettes bude vytvořeno v dalších technických městech napříč Německem. Další zastávka? Hamburg, tohle září!

Potkala jsem tě na Campus Party v Berlíně. Jak se ti tam líbilo? 

Vážně jsem si užila loňskou Campus Party. Myslím si, že bylo skvělé, že Campus Party věnovala celý den na oslavu žen. My jsme měli skvělou diskuzi, která vyvolala zájem k inspirování další generace žen k hledání zaměstnání v oblasti technologií.

A chystáš se v září do Londýna?

Budu se co nejvíce snažit, abych se do Londýna letos dostala. Ráda bych vzala některé Berlin Geekettes s sebou. 🙂

Často zkoušíš nové věci. Co se teď momentálně učíš?

Neustále se snažím učit něco nového. Tohle září se bude spouštět vzdělávací místo pro Berlin Geekettes, kterou jsme pojmenovali „BG Labs“. Můžete si být jistí, že věnujeme pozornost workshopům a všem sféram obchodu, designu a programování. Oznámili jsme to prvního srpna a program najdete na www.berlingeekettes.com.

INT_Jess_1
Jess Erickson jsem poznala na Campus Party v Berlíně. A od té doby mě inspirovala k mnoha věcem. Berlin Geekettes jsou úžasné. A myslím, že spousta žen, a hlavně geekgirls, by se u nich mohla inspirovat.