Logo

13. 8. 2013 v 10:08

Interview: Štěpán Bechynský

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn
Rozhovory

Štěpán Bechynský je jediný český zástupce, který bude promlouvat na londýnských prknech O2 Arény. Potkáme se s ním přesně ve středu 4.9. od 21 hodin na Pythagoras Stage. V dnešním rozhovoru jsem se Štěpána ptala na jeho pracovní zkušenosti, jak se dostal na Campus Party a jestli si dá se mnou (vlastně s námi všemi) kafe :).

štěpán

Když jsem o Tobě na webu projížděla veškeré dostupné info, píše se, že pracuješ jako Developer Evangelist. Nejsem zas taková znalá ajťačka, vysvětlil bys nám, o co přesně jde?

Developer Evangelist už vlastně nejsem, teď se moje pozice jmenuje Technical Evangelist, ale je to vlastně to samé. Náplní mojí práce je technické vzdělávání programátorů. V tuto chvíli se zejména věnuji Windows 8 a Windows Phone 8 a v nejbližší době mě čeká Windows 8.1. Kromě toho se věnuji, spíš jako koníčku, .NET Micro Framework. Je to technologie určená pro programování mikrokontrolérů (malilinkaté počítače).

Pracuješ pro Microsoft, působit v takové firmě musí být určitě skvělá zkušenost. Jak dlouho už se společností spolupracuješ? Co Ti spolupráce dala?

Stále se ve firmě považuji za benjamínka, protože jsem tam teprve osmým rokem. Zkušenost je to pro mě obrovská, je to vlastně moje první zaměstnání. Než jsem nastoupil do společnosti Microsoft, tak jsem pracoval jako programátor a lektor na volné noze. Díky práci, kterou dělám, se musím neustále učit něco nového, a to mě opravdu baví. Zároveň mám přístup k některým technologiím, které jsou ještě neveřejné a je velká legrace sledovat spekulace na internetu, když člověk ví, jak to doopravdy je.

Máš pracovní zkušenosti i s jinými společnostmi?

Jak jsem již psal, byl jsem dřív lektor a programátor na volné noze. Několik let jsem školil kancelářské aplikace ve společnosti Azltus Training a České radiokomunikace, někdy v roce 1999 jsem začal pracovat jako programátor pro společnost Čekia a školit ve společnosti Gopas. Asi nejvíc mě posunula práce pro německý software house MGM Technology Partners. Poprvé jsem pracoval pro společnost, kde byla komunikačním jazykem angličtina, a seznámil se tak s prostředím velkých korporací, protože jsem byl přidělen na projekty pro společnost HP. Pracoval jsem na analytickém softwaru pro linky technické podpory.

Dočetla jsem se, že máš za sebou řadu zkušeností i jako školitel. Věnuješ se tomu i v současné době?

Školím pořád, je to hlavní náplň mojí práce. Jen za loňský rok jsem přednášel na cca 100 akcích, kde bylo kolem 11 000 účastníků v pěti zemích světa.

Tvé aktivity zasahují i do skupiny WUG – Windows User Group Czech Republic. Popsal bys nám krátce, o co jde a jaká je tvá role ve skupině?

WUG mě využívá pouze jako přednášejícího a to vcelku málo, protože primární zaměření WUG je na vzdělávání správců systémů a ne na programátory.

Účastnil ses loňské Campus Party v Berlíně?

Bohužel jsem se tam z pracovních důvodů nedostal a dost mě to mrzí.

Kdy Tě CZcampuseros oslovili jako řečníka pro letošní Campus Party? A jak vnímáš svou účast jako přednášející v Londýně? My za CZcampuseros jsme hrdí, že se na prknech Pythagoras Stage potkáme s českým zástupcem!

Oslovili mě někdy v červnu a je to pro mě velký egotrip. Na takhle velké akci jsem přednášel zatím jen jednou. Většina akcí, na které jezdím, je do tisíce účastníků.

Můžeš nám prozradit, o čem budeš v Londýně vyprávět a jak probíhají přípravy na takovou akci? Zjistila jsem, že máš spoustu zkušeností s přednášením v zahraničí, takže to bude docela hračka, ne? 🙂

V zahraničí přednáším několikrát do roka, hlavně v Pobaltí. Mluvit v jiném jazyce je vždycky výrazně těžší, takže se musím pečlivěji připravit. Tentokrát budu mluvit o stále víc diskutovaném tématu Internet of Things, o tom, jak sbírat informace o našem životním prostředí pomocí různých senzorů a mobilních telefonů, a jak tato data zveřejnit na internetu tak, aby z nich mohl mít užitek kdokoliv.

Už jsem zmínila, že my za CZcampuseros jsme hrdí, že budeme mít na Campus Party „vlastního“ člověka na prknech, která znamenají slávu :). Zároveň s sebou z Česka vezeme několik desítek nadšených geeků, kteří si určitě tvou přednášku nenechají ujít. Co bys říkal na to, kdybychom společně s CZcampuseros udělali oficiálně neoficiální české setkání mimo hlavní program Campus Party pro širší debatu jak o tématu, tak Tobě a Party? Něco jako „Se Štěpánem na kafe“? 🙂 Budeme rádi!

Jsem rozhodně pro, optimálně hned po mojí přednášce. To bude tak akorát čas na pivko.

štg

I <3 my GEEK. We <3 our GEEK. Těším se, až se se Štěpánem potkám osobně a hlavně, až si dáme všichni společně po Štěpánově přednášce do nosu (snad ne doslova!). Podrobnosti ohledně pivka si povíme až v září v Londýně. Nenechte si to ujít :).