Logo

4. 12. 2012 v 23:12

Jak na (nejen) sociální média v rámci Campus Party Londýn 2013?

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn

Včera večer Paco Ragageles z týmu Futura Networks (& E3 Futura) poprvé v živém přenosu přinesl první informace ke Campus Party 2013 (#CPLondon, CPEurope3, #CPEU3, #CPEurope) v Londýně a také k 16. edici španělské CP (#CPES16).

image

Sledovat živý přenos a diskutovat bylo včera možné na nových stránkách všech #Campuseros, ale také na YouTube.

Spojení Wayra (startup inkubátor Telefonica (globální), který se 27/11/2012 představil i v Praze, jako pobočka pro CEE region) a místo konání v podobě O2 Arena Londýn dává tušit, že i tentokrát bude mít s touto akcí co do činění i Telefonica Czech Republic, jako dcera hlavního sponzora, který vedle Evropské Komise vkládá do akce opět velké naděje, že tato se zapíše jako největší Campus Party v historii. Organizátoři už naznačili, že uvažují dokonce nad možností tentokrát na jedno místo dostat 20-25 tisíc geeků, nerdů a jiných technologických nadšenců. Zdali z těchto velkolepých plánů neslevili, uvidíme.

image

 

Takto velká akce opět bude klást velké nároky i na její komunikaci na sociálních sítích a po zkušenostech z Berlína je možné na tyto navázat. Především tak, vyvarovat se některých chyb a naopak, stavět na tom, co bylo skvělé.

 

Měsíc před Berlínem začal projekt, při vzniku kterého jsme stáli já a Kubaiss, protože neexistovala lokální platforma pro informování a interakci českých a slovenských účastníků akce  v podobě blogu a také twitter účtu pod hlavičkou #CZcampuseros, kdy na samotnou akci jsme už vyrazili jako tým pěti lidí, přidali se k nám ještě Meloun a také Jenda.

Ukázalo se, že to v tomto počtu sice zvládnout lze, nicméně, omezujícími faktory vedle toho, že i my jsme měli jen velmi omezené vědomosti, do čeho ve skutečnosti jdeme (plynoucí v podstatě pouze z mých 3 návštěv na tzv. “Meet the Campus” a.k.a. “pijatika” s organizátory s tématikou jednotlivých stage, před samotnou akci a komunikace stylem “maňána” jak před, tak během akce samotné), bylo především to množství informací samotné.

Nasazení mého týmu bylo skutečně enormní, prakticky 10-12 i více hodin denně jsme lítali po Campus Aréně na Tempelhofu a snažili se najít alespoň ty nejzajímavější informace. Po zhodnocení situace hned v první den jsme rezignovali na aktualizace blogu během akce samotné (nepodařilo se víceméně aktivizovat v tomto směru ani komunitu – není na to zvyklá) a soustředili jsme se pouze na twitter, co se ukázalo jako správné rozhodnutí, i organizátoři akce měli na speciálním monitoru vyveden hashtag #CZCampuseros a CZ/SK komunita tak byla viditelná alespoň ve virtuální podobě, ale především, povedlo se zapojení alespoň části lidí tak, jak jsme si to plus mínus představovali.

image

Jak tedy na pokrytí akce, která bude ještě větší než to, co jsme zažili v Berlíně?

Částečně jsem to už nastínil ve svém poděkování na blogu #CZcampuseros, ale s odstupem času a přílivem informací bych to viděl takto:

 • do Londýna nominovat 2 týmy v rámci #CZcampuseros, které si nebudou konkurovat, ale naopak, budou se v rámci možností maximálně doplňovat.

Každý tým o počtu 5-7 lidí, s tím, že tým “pracuje” max. 5-7 hodin denně a každý den je “vedoucí” vydání někdo jiný z týmu, kdo bude koordinovat jeho práci a také pevně stanovený harmonogram tak, aby oba týmy měli dostatek času se mimo práce pro komunitu účastnit akce samotné, ale také se zajít podívat do města, mít volno (to jsme my v Berlíně prakticky neznali).

 • První tým je jasný, jeho základ se vytvořil už tento rok: Já, Kubaiss, Lů, Meloun, Jenda, a k nám bych si dovolil přibrat ještě Štrůdla a Kryšpína, s volitelnou složkou naších #Blind geeků Pavel & Pavel.
 • Druhý tým bude potřeba vytvořit, tady si dovolím nechat rozhodující slovo původnímu týmu, přece jenom, jeho selhání by znamenalo nečekané komplikace pro nás.

Jeho členové vzejdou tak nějak přirozenou cestou, v podobě jednak toho, že se mají možnost hlásit sami, nebo je oslovíme my. Času je dost, ale zároveň je ho málo a proto, v období do února 2013 se uzavře i táto otázka tak, aby od března 2013 už oba týmy mohli pracovat naplno. O možnosti “hlásit se” se včas každý dozví, stačí pozorně sledovat twitter #CZCampuseros, předpokládám, že tuto možnost otevřeme v týdnu po 3. adventní neděli, nejpozději po novém roce, v tomto je potřeba si ještě upřesnit pozice u lokálního organizátora. Určitou představu o lidech, kteří by se hodili mám, rovněž tak o těch, se kterými odmítám spolupracovat v tomto konceptu, i kdyby mi to v kancelářích na Brumlovce přikazovali od rána do večera.

 

Co bude úlohou obou týmů?

 • před akcí samotnou především aktivní vyhledávání informací relevantních jak k akci, tak k místu samotnému.

V podstatě to, co je vidět na blogu #CZCampuseros, akorát, tentokrát “o level výše”. Velmi důležitou součásti přinášených informací budou různé rozhovory, jak s přednášejícími kteří se účastnili Berlína (několik takových rozhovorů už mám připravených), tak s těmi, kteří budou v Londýně.

Jednou z věcí, která absentovala bylo totiž právě možnost vědět předem, kdo bude zajímavý, jaká téma je na které stage nosná, kdo je kdo a co je co. Tohle nebylo možné postihnout za měsíc, teď na to máme 3/4 roku a i tak budu rád, když se to povede co i jen částečně, protože content akce v Londýně se začne budovat v podstatě až v dubnu-květnu 2013.

Slibuji si od toho, že nám to pomůže přitáhnout lidi, kteří budou mít zájem o akci jako takovou, ne výletníky, kteří to opět vezmou pouze jako bezplatný výlet a na akci je člověk v podstatě neuvidí. Vzhledem k tomu, že prvotní informace mluví o tom, že CZ/SK region dostane 1,5k+ míst (a tedy více než 2x tolik, co letos), zřejmě se této sortě nevyhneme, ale ten tristní poměr, který panoval tento rok máme možnost alespoň částečně zvrátit ve prospěch těch, kdo o akci budou mít skutečný zájem.

 • ve spolupráci s Futura Networks (& E3 Futura) a také Telefonica (patrně opět českou pobočkou) nastartovat VČAS spolupráci s univerzitami, ve snaze přitáhnout na akci opět lidi, kteří díky svému oboru, či zájmovým aktivitám nemají na akci chybět.

Zde je největší potenciál sociálních sítí. Každý z nás známe někoho, kdo někde studuje a mohl by mít možnost ve svém okolí o akci informovat. V podstatě bude potřeba vytvořit “styčné body” na jednotlivé univerzity, tak, jak to funguje v jiných zemích (kdo byl v Berlíně, viděl že autobusy a výpravy z jiných zemí nesli označení jednotlivých univerzit, které považovali za čest vyslat tam své lidi/studenty).

Zde bude úloha týmů #CZCampuseros poněkud okrajová, v podstatě pouze do té míry, kdy vytipujeme lidi “zezdola”, jakési ambasadory na jednotlivých univerzitách,kterým však za jejich aktivitu musí Telefonica Czech Republic prostě garantovat účast, protože je bude potřebovat i na akci samotné, budou to lidi, kteří na akci mohou odhadem přitáhnout 200 dalších lidí. Možná i více, ale buďme raději skromnější, viděli jsme velké oči už letos a jak to dopadlo.

Samozřejmě, je zřejmě jednodušší poslat mail na studijní, ale jednak to nesmí být v čase, kdy už běží zkouškové z LS, jednak, viděli jsme, že to nemělo prakticky žádnou odezvu. Je lepší jeden ambasador “zezdola”, než jakékoliv direktivní nařízení o tom, že se to vyvěsí na 15 nástěnkách a tím to hasne.

 • poslední aktivitou ještě před akci by měla být i obdoba tzv. “Campus Night”

Alespoň 2x před akcí zorganizovat setkání těch, kdo se o akci zajímají, jednak pro to, že Berlín jim ukázal, že i taková akce existuje, nebo pro to, že o tom nic netuší a tušit chtějí. Tady bude prostor opět pro Telefonica Czech Republic, mělo by být především v jejím zájmu, aby to nedopadlo jako letos.

Problém je obsah takových setkání, nabíledni je samozřejmě možnost synchronizovat termín s některou z Campus Night, které se nově budou konat v Madridu (a vypadá to, že nejenom tam) a spojit se mj. na dálku s dalšími #Campuseros. Jak tyto budou vypadat teprve uvidíme, je to nový koncept, protože i Futura si uvědomuje, že je potřeba s komunitou pracovat prakticky po celý rok, že to nejde pouze pár týdnů před konkrétním vydáním CP.

Zde bude úloha týmu v podstatě opět okrajová, především dostat to mezi lidi. Obsah akce ovlivnit můžeme pouze do jisté míry, pokud nám to bude dovoleno. Nechtěl bych, aby jsme sklouzli do role organizátorů, tím by měla být především Telefonica Czech Republic, případně jiný lokální partner, pro kterého by spolupráce s komunitou, která z větší části bude tvořená studenty VŠ, mohla být zajímavá a přínosná.

 

Během akce samotné:

 • zpravodajství na twitter, G+ a Youtube, blogu
 • denní přehled “den předem” na blogu
 • propojování komunity navzájem, ale také směrem ven

Zde je prostor na zlepšení docela velký už jsem napsal, že tento rok jsme zcela rezignovali na blog během akce a také nebylo možné vytvářet účinně propojení komunity směrem navenek (lhostejno, nakolik tohle je především na jednotlivcích, když za mnou přišli “scouti” a já jim neměl koho nabídnout, protože jsem vlastně nevěděl koho a kde mám lidi z #CZCampuseros, nevypadalo to vůbec dobře).

 

Představa obsahového a funkčního výsledku pro oba týmy je z mé strany následovná:

 • rozdělení dne na 2 bloky (cca 9:00-16:00 a 15:00 – 23:00 (s ohledem na finální program akce) s překrytím které umožní případný posun odpolední “směny” o hodinu později) a striktní střídání se obou týmů.

To samozřejmě nebrání tomu, pokud někdo z týmu, který zrovna “nepracuje” narazí na cokoliv zajímavého, že to pustí do světa (zde ale více, než kdy jindy bude nutno klást důraz na to, že tak učiní za sebe a #CZCampuseros to přebere, pokud to ovšem nebude natolik důležitá informace, že “denní vedoucí” rozhodne jinak.

 • “denní vedoucí” jednotlivých týmů:

– v rámci jednotlivých týmů se po vzájemném konsenzu vybere vždy jeden na konkrétní den, kdo tuto pozici bude zastávat tak, aby se vystřídali pokud možno všichni členové týmu.

– jejich určení bude pevné,předem, protože jejich úloha začne právě v podobě přípravy blogpostu v přesně stanovenou hodinu den předem, kdy vypíchnou nejzajímavější momenty nadcházejícího dne v programu Campus Party.

-budou obsahově odpovědní za to, co jejich tým v ten konkrétní den vypustí ven, s právem rozhodnout, že určitá věc ven nepůjde, nebo naopak, nařídit, že určitá věc se pokryje s větším důrazem, protože má dle nich přednost.

 • jeden “content”, opět na denní bázi, který/á bude sedět “na zadku” u laptopu a sledovat všechny sociální sítě a zdroje a replikovat zajímavé věci do lokálního obsahu.

Je bohužel nezvládnutelné, aby to dělal každý, jednak kvůli duplikaci, jednak, dělat všechno najednou nejde, a přitom je velmi důležité, aby v lokálním prostoru kterým bude především twitter účet #CZCampuseros se objevovali i další informace, jak od účastníků CZ/SK výpravy, tak i mimo ní. Viděli jsme, že tohle velmi dobře zafungovalo už v Berlíně, a nejenom v případě “svolávání” na večerní/noční akce do města :-)

Nechci zároveň, aby tuto úlohu přebíral “denní vedoucí”, i když bude s “kontenťákem” muset úzce spolupracovat a on s ním.

 • jeden “video content”, zde bych to viděl na pevně stanovenou úlohu pro konkrétní 2 lidi, po jednom z každého týmu

Jinak řečeno, člověk, který bude mít na svědomí video obsah. Ne, nemyslím to tak, že pouze on bude tento vytvářet v rovině zdrojů, mám jistou představu, kterou nemá smysl v tomto blogpostu dopodrobna rozebírat, jak na to. Měl by to být člověk, který z video obsahu, který se k němu dostane, bude schopen sestříhat krátké (30-60 sekund) video, a to i několikrát za den, ale také nějaký denní sumář v podobě i delšího příspěvku na YT. Zároveň však být schopen zvednout se od laptopu a jít si natočit “vatu” či základní obsah, jednak do denního sumáře, jednak do sestřihů které vzniknou po akci.

Je pravdou, že tak v podstatě posadím k počítači dalšího člověka, navíc, tento se nebude střídat na denní bázi, ale v představě co nejlepšího výsledku je tohle řešení “nutným zlem”. Je bláhové si myslet, že každý z nás je odborník na kameru a střih a může to dělat každý. Ano, obsah dodat může kdokoliv z týmu, podaří-li se mu to zvládnout, ale za video výstup by měl být zodpovědný člověk, který má alespoň tušení, co dělá. Vyhneme se tak různým roztřeseným záběrům puštěným narychlo ven, či nedůstojným scénám vůči těm, kdo to budou sledovat.

Nevylučuje to opět možnost, když kdokoliv z obou týmů natočí něco “cool”, nebo s velkou obsahovou hodnotou, aby to nešlo ven přímo, bez zpoždění, ale to by měla být v této koncepci spíše výjimka, protože tímto centralizovaným stylem se video výstup zpozdí max. v řádu minut a výsledek bude mnohem lepší.

 • “běžci/pěšáci” kteří budou mít opět jedinou úlohu: zachytit, co se kde pohne a psát, psát, psát.

Tady není co řešit, kilometry a kilometry v nohách nás čekají i příští rok, není to jednoduché, ale lze to ustát. V Berlíně jsme ukázali jak na to, v Londýně ukážeme, že to jde ještě lépe, protože už víme, do čeho jdeme a můžeme se na to patřičně připravit.

 

Proč vlastně tento článek a tak rozsáhlý popis jedné představy?

Jednak proto, aby lidé, kteří by měli zájem být součásti týmu alespoň rámcově tušili, co je čeká a mohli se rozhodnout, zdali projeví zájem, nebo ne.

Ale především pak pro to, aby Telefonica Czech Republic mohla už teď začít přemýšlet, zdali vsadí na jistotu a kvalitu, kterou jsme jí přinesli už v Berlíně, a připraví do začátku akce materiálové a logistické zabezpečení pro oba týmy. Odměnou za to může být i obsah, který se hodí i do interního systému, ale aktivita týmů CZCampuseros bude mít přesah nad rámec akce samotné, především do on-line komunity a do studentských komunit na VŠ, spolupráci s nimi O2 CZ potřebuje a dlouhodobě se evidentně nedaří.

Převzato z obaSnafetS bloguje.