Logo

16. 8. 2012 v 9:08

Kolik stojí mobilní internet v Německu?

Vydal/a: Campus Party Europe 2012 Berlin

Připojit se na Campus party k internetu z notebooku nebude problém. Mělo by být k dispozici dost síťových kabelů. Ale mobily a tablety tímto způsobem připojí i málokterý z geeků a personální hotspoty jsou zakázané. Pokud se tedy budete chtít připojovat k internetu z mobilu, musíte se rozhodnout, jestli budete platit svému českému operátorovi, nebo si pořídíte německou předplacenou kartu s mobilním internetem.

Pro začátek si udělejte jasno v tom, na kolik vás přijde internet s českým telefonním číslem.

T-Mobile má nabídku společnou pro čísla se smlouvou i předplacené karty, najdete ji zde. Platit můžete přes 20 Kč za MB, pokud si nekoupíte žádný balíček služeb, můžete si aktivovat internet na den (do 3 MB za 60 Kč, 20 MB za 240 Kč), na týden 50 MB za 540 Kč a na měsíc 200 MB za 690 Kč. Po vyčerpání FUP se vám internet zastaví, ale můžete si za stejný poplatek FUP navýšit.

O2 má přehled internetových tarifů pro roaming zde. Bez aktivovaného balíčku služeb platíte u čísla se smlouvou za každých 100 kB 2 Kč. Vybrat si můžete z jednorázových balíčků od 25 MB za 50 Kč po 250 MB za 1000 Kč. Po vyčerpání balíčku platíte 2 Kč za 100 kB, jestli jde balíčky ze zahraničí navyšovat se O2 na stránkách nezmiňuje – raději si to ověřte. U předplacených karet máte na výběr 2 MB za 60 Kč, 4 MB za 120 Kč a 10 MB za 240 Kč. Po vyčerpání platíte za každých stažených 100 kB. Popis na webu O2 není moc jasný, ale vypadá to, že FUP je na měsíc, takže zřejmě není možné limit navyšovat.

Nejzajímavěji vypadá nabídka Vodafone, kterou najdete zde. Z webu opět není jasné, které nabídky se týkají čísel se smlouvou a které předplacených karet, takže si to raději u svého operátora ověřte. Základní cena za připojení v zahraničí je přes 20 Kč za MB. Můžete si ale koupit balíček Připojení ze zahraničí na den. Za prvních 5 MB platíte 80 Kč, od 5 do 50 MB zaplatíte 350 Kč, každý MB navíc vás vyjde na 30 Kč. Nebo si můžete zvolit měsíční limit 200 MB za 1600 Kč a 30 Kč za každý další MB. Mnohem lepší je služba Vodafone Passport – za 50 Kč na den nebo na 350 Kč na měsíc můžete v zahraničí čerpat data z FUP svého domácího internetového tarifu. Tzn. 150 až 1200 MB. Po vyčerpání se vám sníží přenosová rychlost, nebo si můžete limit navýšit.

Využít mobilní internet od českých operátorů se vám vyplatí jen tehdy, pokud máte speciální tarif (např. u služebního telefonu), je vám jedno, kolik zaplatíte, máte mobilní internet u Vodafone a dokoupíte si službu Passport a nebo pokud se připojíte jednou denně, abyste si stáhli data o aktuálním počasí.

Pro všechny ostatní případy je lepší pořídit si předplacenou kartu s internetem v Německu.

Jenže jakou kartu si vybrat? V Německu existují čtyři mobilní sítě (T-Mobile/Telekom, Vodafone, E-Plus a O2) a několik desítek virtuálních operátorů nebo přeprodejců mobilních služeb pod vlastní značkou.

Téměř každý operátor nabízí předplacené karty s mobilním internetem. Na rozdíl od České republiky ale potřebujete při koupi předložit pas (karty nejsou anonymní) a někde vám třeba nebudou chtít kartu na český pas prodat – sice to nesmí, ale můžete s prodejcem zkusit diskutovat. Koupit si předplacenou kartu můžete ve značkových prodejnách, prodejnách s elektronikou a velkých obchodních centrech. Některé předplacené karty se dají pořídit za cenu kreditu; u jiných zaplatíte pár euro za samotnou kartu.

Nabídka německých předplacených karet je velmi široká, ale v zásadě si vybíráte z karet s denním paušálem za internet a s měsíčním. Jsou i karty s týdenním paušálem, ale ty s měsíčním obvykle nejsou o moc dražší a mají větší datový limit.

Vybírat si můžete zde nebo zde. Podobných srovnání – v němčině – najdete víc. Nejlevnější tarif vás vyjde na 5 € za 100 MB dat na měsíc. Nejvýhodnější jsou asi tarify s 1 GB dat za 10 € na měsíc. A mezi tím najdete několik dalších nabídek, takže pokud vám stačí 200, 500 MB na týden, můžete pár euro ušetřit.

Již zmiňovaný 1 GB za konkrétně 9,90 € si můžete pořídit u operátorů Blau a Simyo. Při hledání přes Google mapy najdete dost prodejců v okolí letiště Tempelhof a kdyby se vám nechtělo hledat konkrétní prodejnu, zkuste obchodní řetězec Saturn, tam určitě koupíte, co potřebujete.

Oba virtuální operátoři, Blau i Simyo, využívají fyzickou síť E-Plus a proto je jejich nabídka podobná. Je nutno říct, že síť E-Plus má historicky podobnou pověst, pokud jde o pokrytí jako u nás Vodafone, ale v Berlíně byste s tím neměli mít problém. Pokud si chcete vybrat z nabídky virtuálních operátorů využívajících ostatní tři sítě, tak se připravte na to, že za 1 GB zaplatíte okolo 15 €, nebo za 10 € dostanete méně dat. Rychlosti všech německých sítí by měly být podobné, 3G pokrytí je skoro všude.