Logo

8. 8. 2012 v 21:08

Letiště Tempelhof

Vydal/a: Campus Party Europe 2012 Berlin

Pojďme se podívat na letiště Tempelhof, kde se bude celá akce odehrávat a kde bude také stanové městečko.

Berlin Tempelhof

Historie

Jedná se o jedno z nejstarších letišt na světě, na němž byla zahájena pravidelná doprava 8. října 1923. Již v roce 1909 zde prováděl američan Orville Wright pokusné lety. V roce 1930 zde přistávala i vzducholoď Graf Zeppelin.

Je jedním z celkových 4 letišť, které v průběhu 20. století měl Berlín. Definitivně pro veškerý provoz bylo uzavřeno 30. října 2008 jako druhé v pořadí, první bylo zrušeno letiště Glatow v roce 1995. V současné době probíhá dostavba letiště Schönefeld, které by se po uzavření třetího letiště Tegel stalo jediným a největším letištěm Berlína.

Nejslavnější chvíle a světovou pozornost mělo letiště mezi 23. červnem 1948 a 12. květnem 1949, kdy se stalo nejdůležitějším místem pro západní Berlín. V té době probíhala berlínská blokáda, kdy východní část Německa, která se rozléhala kolem Berlína ze všech stran a měla i jeho část, zablokovala veškeré pozemní a vodní přístupové cesty.

Vznikl tzv. letecký most, kdy každých 90 vteřin startovalo nebo přístávalo dopravní letadlo, které dopravovalo veškeré potřebné věci pro chod města o 2,2 mil. obyvatelích. Celkem se uskutečnilo 277 000 letů a bylo přepraveno 2,2 mil. tun zboží.

Pro tuto událost vznikl před letištěm pomník:

Architektura

Architektem budovy je Ernst Sagebiel, který stavěl pro Adolfa Hitlera letiště, jenž mělo být součástí hlavního města Germanie. V té době to byla největší souvislá budova s největší zastavěnou plochou 244 000 m². Hlavní budová má 1,23 km a je do oblouku. Napojuje se na ní plocha letiště o rozměrech 2 x 2 km.

Současnost

V dnešní době se v budově konají různé koncerty, výstavy a jiné kulturní a společenské akce. V přehledu událostí můžeme vidět, že na letišti není vůbec nuda a žije to tam pořád.

Pořádají se tam i exkurze pro zájemce, kteří chtějí vidět odletovou halu a další místa této obří budovy. Prohlídka trvá cca 2 hodiny.

Bývalá letištní plocha s přistávacíma dráhama je otevřena veřejnosti a slouží k odpočinku a relaxaci. Při dobrém větru si tam lidé pouští draky, po 2 km dlouhých dráhách jezdí cyklisté nebo bruslaři, je tam možné i grilovat nebo se jen tak položit do trávy uprostřed velkoměsta a odpočívat. Díky velikosti této klidové zóny není slyšet hluk ze silnic a dopravy kolem letiště.

Pohled na letiště na Google mapách.

Tři NEJ letiště:

  • 3. největší samostatně stojící budova na světě (1. Pentagon, USA; 2. Ceauşeskův palác, Rumunsko)
  • ve své době nejmenší Duty free shop na světě
  • 1. letiště na světě, ke kterému vedla podzemní dráha
 A na závěr si prohlédněte propagační video letiště:

Těšíte se na takové krásné prostory s velkou plochou pro relax, kde si můžete odpočinout od Campus Party?