Logo

9. 7. 2013 v 18:07

Ohlášení řečníci v Londýně

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn
O2 Main Stage

Jedním z nejvýraznějších bodů programu Campus Party jsou bezesporu keynotes. V roli hlavních řečníků se v předchozích vydáních objevila už pěkná řádka zajímavých osobností. Kdo se ukáže i letos v Londýně?

V historii Campus Party jsou zapsáni například známý fyzik Stephen Hawking, první člověk na měsíci Neil Armstrong či Steve Wozniak, spoluzakladatel firmy Apple. Mnozí CZcampuseros si jistě z Berlína pamatují spisovatele Paula Coelha či „zakladatele“ internetu Tima Berners-Leeho.

A na koho se můžeme těšit v Londýně? Organizátoři prozatím zveřejnili tři jména. Prvním je Jon ‚maddog‘ Hall, výkonný ředitel Linux International, kterého si taktéž můžete pamatovat z loňska. Druhým Nolan Bushnell, jenž je považován za otce počítačové zábavy a zatím posledním oznámeným je editor technologického magazínu Wired David Rowan. Jakmile budou oznámeni další řečníci, představíme vám je opět zde na blogu.

Nyní si pojďme přiblížit tyto tři osobnosti a říct si, proč rozhodně stojí za to poslechnout si je v září.

 

Jon ‚maddog‘ Hall

Jon 'maddog' Hall

Když přednášel na Hartford State Technical College, vysloužil si od svých studentů přezdívku „maddog“ (vzteklý pes) a sám o tom nejednou řekl, že to bylo v dobách, kdy ještě svůj temperament neovládal tak dokonale. Kdo jej ovšem potkal, ví, že ani dnes, byť mu je už 63 let, z něj vůbec nic neztratil.

Je to opravdový průkopník v počítačovém světě a zřejmě největší světová autorita co se týče opensource softwaru. V životě vystřídal mnoho rolí – byl například programátor, designer, spisovatel nebo učitel. V současnosti je stále výkonným ředitelem neziskové organizace Linux International, konzultantem a pracuje na projektu Cauã, který si klade za cíl například vytvořit energeticky úspornější počítače nebo rozšířit využití moderních technologií v oblasti Latinské Ameriky.

Patří k těm, kteří se pravidelně objevují na různých vydáních Campus Party, jeho přednášky jsou vyhledávaným bodem v programu. Potkáte jej ovšem také procházet se a komunikovat s Campuseros, nemusíte se tedy bát ho oslovit, nekouše..

 

Nolan Bushnell

Nolan Bushnell

Když mu bylo 11 let, tak při jednom z kutilských pokusů (pokoušel se postavit raketový motor na kapalné palivo na kolečkové brusli) prý málem podpálil rodinou garáž – to ukazuje, že byl zvídavý už odmalička.

Později, při studiích, si poprvé vyzkoušel, co je to vlastně počítačová hra. Jmenovala se Space War. Byla to jednoduchá „kosmická střílečka“ z roku 1962 a jejím autorem byl profesor Steve Russel z Massachusettského institutu technologie. V jednom z pozdějších rozhovorů Bushnell přiznal, že od chvíle, kdy na univerzitním počítači hrál tuto hru, už nedokázal myslet na nic jiného, než na obrovský byznys, který za ní cítil. Byl fascinován možnostmi, jež dle jeho názoru otevíraly kombinace počítačů, obrazů a zábavy.

Je často nazývaný jako otec počítačové zábavy. Je zakladatel mnoha technologických společností, především pak firmy Atari, průkopníka v oblasti počítačových her. Jako první na světě vytvořil technologický inkubátor, dotykový objednávkový a zábavní systém, digitální navigační systém nebo také on-line objednávkový systém. Během svého života získal řadu ocenění a vlastní velké množství patentů.

Bushnell byl vždy přesvědčený, že videohry a vůbec počítačové hry jsou vynikající způsob, jak se starat o kreativitu ve společenském kontextu.  Nyní se proto podílí na projektu BrainRush, který usiluje o převrat a přehodnocení způsobu, jakým se učíme. Cílem je začlenění herní technologie do vzdělávacího softwaru.

 

David Rowan

David Rowan

David Rowan zasvětil svůj život tématům jako je e-commerce a moderní technologie, přednášel na mnoha světových konferencích. Je to také významný spisovatel a novinář, spolupracoval či ještě spolupracuje s Channel 4 News, The Telegraph, Sunday Times, BBC.

V roce 2009 vytvořil britskou odnož časopisu Wired, za což si vysloužil několik ocenění, mimo jiné byl také oceněn jako editor roku.

Videa z Davidova vystoupení můžete najít na jeho osobních stránkách.

 

CPE Berlin keynote

 Tak co říkáte, těšíte se na jejich vystoupení? Určitě to bude nezapomenutelný zážitek. Sledujte nás dále, jakmile budou oznámeni další řečníci, opět je zde představíme. Na závěr pro vás mám pár citátů, co na účet Campus Party řekli předchozí řečníci. Ponechávám v originálním znění:

“What’s the future of the Internet? Whatever those kids at Campus Party want to do, that’s the future of the Internet.”

Vint Cerf, Campus Party 2011

“Campus Party is helping people come together and get that spirit of innovation the spirit of we can change the world using this. The idea that we can change the technology if the technology isn’t right, and we can change the world using technology. Campus Party is a place for people to learn and to teach.“

Sir Tim Berners-Lee, Campus Party 2011

“Campus Party represents the best of our future. The Internet is yours.”

Vice President Al Gore, Campus Party 2005

“The people here are my heroes, I’m hoping for great things to come out of it. These are the people with computer, with technology, with robotics and software skills who are going to do it. I look forward to a good future.”

Steve Wozniak, Campus Party 2010

„We are fast linking up to become part of one global consciousness. This is a new world order, so keep talking.”

Stephen Hawking, Campus Party 2006

“You, the Campuseros, have been part of some of the most amazing advances in recent years.”

Neil Armstrong, Campus Party 2005