Logo

12. 8. 2012 v 11:08

Památky a zajímavosti Berlína

Vydal/a: Campus Party Europe 2012 Berlin

Kam se zajet podívat U-Bahnem nebo S-Bahnem, když si budete chtít odpočinout od přednášek, networkingu a dalších akcí na Campus Party?

Berlín je plný památek, zajímavých staveb nebo míst a navštívení většiny z nich je na samostatný výlet, tak se podívejme jen na pár nejzajímavějších a nejznámějších.

 

Checkpoint Charlie

Byl hraniční přechod. Patří k nejznámějším přechodům rozděleného Berlína. Nachází se na křižovatce ulic Friedrichstrasse a Kochstrasse a spojoval americký sektor města se sovětským.

Wiki

 

Alexanderplatz

V dobách bývalé Německé demokratické republiky se jednalo o ústřední náměstí Východního Berlína.

Nachází se na něm slavné Hodiny světa, které byly postaveny v roce 1969 a ukazují čas v různých městech po celém světě. Korunu Hodin světa tvoří rotující sluneční soustava.

Wiki

Poblíž se také nachází Červená radnice (Rotes Rathaus), kde má dnes sídlo starosta Berlína a berlínský senát. Postavena byla v letech 1861 – 1869, a to ve stylu vrcholné italské renesance.

Červená radnice

Fernsehturm

Berlínská televizní věž je v centru města nedaleko náměstí Alexanderplatz. Byla postavena v letech 1965–1969 a k jejímu oficiálnímu otevření došlo 3. října 1969 v tehdejší socialistické Německé demokratické republice.

Jedná se o nejvyšší volně stojící stavbu v Evropské unii a čtvrtou nejvyšší v Evropě, po moskevské věži Ostankino, kyjevské televizní věži a věži v Rize. Ve středu koule, jejíž průměr činí 32 metrů, se nachází ve výšce 203 metrů pozorovatelna a otáčející se restaurace Telecafé, která je umístěna o 4 metry výše. Viditelnost během jasného dne je až 42 km. Restaurace, která se otočí jednou za 20 minut, se nachází několik metrů nad pozorovatelnou.

Wiki

Berliner Mauer

Postavená 13. srpna 1961, byla nejznámějším symbolem studené války, rozdělení Berlína, Německa a Evropy.

Wiki

Fotky z ulice Niederkirchnerstraße.

Brandenburger Tor

Jedna z nejznámějších pamětihodností Berlína a významný symbol města. Braniborská brána stojí v centru města na rozhraní dvou známých a velkých tříd: na západ od ní počíná Straße des 17. Juni (ulice 17. června), na východ od brány pak pokračuje historická třída Unter den Linden (Pod lípami). S touto stavební památkou je spojeno mnoho historických událostí města.

Wiki

 

Pergamonmuseum

Je nejnavštěvovanějším muzeem umění v Německu. Stavělo se v letech 1912 – 1930 v neoklasicistním stylu. Zřejmě nejznámější částí muzea je Pergamonský oltář, který je typickým příkladem helénistické architektury z 2. století př. n. l. Mezi další chlouby Pergamonmuzea patří ale i umění z dob Babylonské říše (např. Ištařina brána), islámské umění či rozsáhlé numizmatické sbírky.

Info

 

East Side Gallery

Berlínská East Side Gallery je dnes jediným větším souvislým zbytkem bývalé Berlínské zdi, dříve dlouhé 165 km,

Jediným větším originálním zbytkem zdi je asi 1,3 km dlouhý úsek na severním břehu Sprévy (v ulici Mühlenstrasse), kde již roku 1990 přes 100 německých a zahraničních umělců zeď pomalovalo náměty z její historie. Tento úsek vešel ve známost jako East Side Gallery a je dnes památkově chráněn. Je ovšem poněkud netypický – stojí na nezastavěné ploše na břehu Sprévy, takže dojem, který dělá, neodpovídá dojmům při pohledu na ony úseky zdi, které probíhaly středem města napříč přes obydlené ulice.

Wiki

 

Europa Center

Nákupní centrum, kde jsou zajímavostí vodní hodiny.

Web

Schloss Charlottenburg

Charlottenburg byl postaven na přání pruského krále Fridricha I. Pruského v roce 1699 podle plánu Simona Gondeau jako barokní letní palác pro jeho choť Charlotte Sofii, která zanedlouho udělala z Charlottenburgu, jenž v 17.století byl samostatným městem a nikoliv součástí Berlína, centrum intelektuálů. Právě po Charlotte Sofii nese palác své jméno. Jedná se o největší palác v Berlíně, kde se v současnosti nacházejí umělecké sbírky francouzských obrazů z 18.století či sbírky čínského a japonského porcelánu.

Info

Gedächtniskirche

Pamětní kostel na císaře Viléma, který byl za 2 sv. války zničen a zůstala z něj stát jen troska věže. Vedle ní byl postaven nový kostel s novou věží v moderním stylu. Kostel se nachází vedle Europa Centra.

Wiki

Potsdamer Platz

Náměstí, které bylo kompletně nově postaveno až po roce 1990. Za 2. světové války bylo z většiny zničeno a po válce přes něj vedla berlínská zeď, kde její okolí bylo čistá plocha. Na náměstí se nachází výškové budovy s reprezentativními sídly firem od Sony až po Deutsche Bahn.

Nachází se tam také Sony Center, kde je kino IMAX 3D, muzeum filmového umění a Legoland Discover Center.

Nejzajímavějším na náměstí je první elektrická (křižovatková) světelná signalizace v Evropě. 8,5 metru vysoká pětiboká věž s kabinou v horní části, která byla postavena roku 1924 na křižovatce Potsdamer Platz. Barevné signály byly umístěny nad kabinou a jednotlivé barvy byly vodorovně vedle sebe. Fáze ručně přepínal policista sedící v kabině. S výstavbou Berlínské zdi byla křižovatka zrušena, ale po sjednocení Německa byla v roce 1997 věž restaurována do původní podoby jako památka.

Info

Reichstag

Budova Reichstagu byla vystavěna jako sídlo Reichstagu, původního parlamentu Německé říše. V současné době se v budově nachází sídlo německého spolkového sněmu. Novorenesanční budova byla postavena v letech 1884 – 1894 podle projektu architekta Paula Wallota.

Vedle Reichstagu stojí nedávno postavená nová budova spolkového sněmu a nedaleko stojí nové kancléřství.

Wiki

To byl seznam takových míst, která se dají na Campus Party při nějaké volné chvíli navštívit a patří k těm, která by se měla při pobytu v Berlíně určitě navštívit.

V 3,4 miliónovém Berlíně najdeme spoustu dalších míst, jako je Vítězný sloup (Siegessäule), zologická zahrada nebo ulice Unter den Linden (Pod lipami). Ale to už je na další samostatný výlet do Berlína.