Logo

30. 8. 2013 v 0:08

První dny v Londýně

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn

Co Vás překvapí a zarazí.

Až poprvé vyrazíte do ulic Londýna budou pravděpodobně první anomálií, na kterou narazíte, auta na „špatné“ straně. V Británii se takto jezdí již skoro 300 let. Kupodivu se vlevo jezdí ve 34 % zemí světa, ovšem v Evropě se takhle jezdí jen v zemích Spojeného Království (kromě Gibraltaru). Britové jsou na turisty připravení, a tak jsou na každém přechodu na zemi nápisy LOOK LEFT a LOOK RIGHT, díky nimž vždy víte odkud čekat auto, cyklistu či autobus. Tím se dostáváme k MHD – všechny metra, tramvaje, nadzemky a další jezdí také vlevo, takže pokud půjdete na rozdělené nástupiště, uvědomte si, na kterou stranu máte jít.

20130829_165754

Pokud někam vyrazíte hromadnou dopravou, asi Vás překvapí její složitost. Ale nemáte se čeho bát, každá linka stále hlásí jak se jmenuje, kam jede, přes co jede, kam se dá na další stanici přestoupit a případně, co je na ní zajímavého. To a desítky map po stanicích a soupravách Vám pomůže dorazit do cíle.

Mapy a cedulky jsou po Londýně všude. Nejvíce asi ty, které informují o kamerách CCTV, ale to je po ničivých teroristických útocích pochopitelné. Sice na úkor soukromí, ale snad už se nemáme čeho bát.

Oproti Praze je Londýn neuvěřitelně multikulturní. Potkáte zde lidi z úplně celého světa a nejsou to jen turisté. Díky tomu máte skvělou možnost okusit všemožné kuchyně a kultury. A vzhledem k počtu přistěhovalců zde už vznikají specifické čtvrti, kde potkáte především jeden typ obyvatel, a pokud se Vám tu podaří najít odpovídající restauraci, zaručuje Vám to dobré jídlo za dobrou cenu.

IMG_20130829_225245

Sledujte dále twitter, facebook, a další blogposty z Londýna, ať víte, na co se těšit!