Logo

6. 8. 2012 v 0:08

Stravování…

Vydal/a: Campus Party Europe 2012 Berlin

Cesta do/z Berlína – OK

Vstup na Campus Párty – OK

Ubytování v Campus Village – OK

Stravování – ?

Cestovné po Berlíně – ?

Kapesné a výdaje – ?

I takto nějak by mohl vypadat „checklist“ nejednoho #CZcampuseros,
protože první tři položky jsou součásti výhry od O2 / Telefónica Czech Republic a.s.,v rámci #I4DA nápadů a tedy nemusíme je řešit, ale co se zbytkem?

Nejenom informacemi je člověk živý, to vědí i organizátoři, proto pro všechny připravili hned 2 způsoby, jak otázku prázdného žaludku vyřešit:

 

#Catering, obsahující 3 jídla denně (snídaně, oběd a večeře) který je možné zakoupit po přihlášení se do svého konta za 160 EUR.

#FoodCourt v rámci #CampusVillage, kde bude možné zakoupit jídlo a občerstvení.

Ceny předem nejsou ani pro nás zveřejněné, ale lze počítat s kombinací velké akce (a zaručeného odbytu) a také toho, že je to prostě v EUR zemi se zcela odlišnou kupní sílou, tudíž, dovolil bych si i tady vyslovit obavu, že pro mnohé z nás to bude pouze možnost v nouzi, a budeme to řešit zcela jinak.

Naštěstí, organizátoři myslí i na „low cost“ účastníky a jsou potvrzeny mj. mikrovlnné trouby. Snad myslí i na to, že několik stovek až tisíc ubytovaných bude i takových, co zcela nebudou chápat, že musí myslet i na ostatní, ale díky i za tuto, byť hodně kapacitně omezenou možnost.

 

Podívejme se ovšem, co najdeme v okolí konání akce:

– Prodejna Penny, otevřená od 7:00 do 22:00 hod každý den, s vlastní dopekárnou pečiva.

Na kolik zvládne především ranní nájezdy hladových Campuseros, je otázkou, ale je to volba číslo jedna, už jen svým umístněním, prakticky přes ulici od letiště Tempelhof.

Představu o cenách některých položek si můžete vytvořit z pár následujících fotografií, či z nabídky na webových stránkách Penny:

Burger King v sousedství Penny Marketu otevírá obvykle v 9 hodin ráno, milovnící tohoto druhu jídla si také přijdou na své, ovšem řádově dráž než „rohlíkáři“ :-). Zavíračka je až po půlnoci, dle dne v týdnu.

 

– Pár kiosků a především Dunkin’Donuts na stanici S-Bahn Tempelhof otevírají již v 6 ráno a mnohé z nich to potáhnou až do půlnoci.

Donuts

 

Tento druh snídaně není opět z nejlevnějších, ale „supervýhodné“ balení Donuts po 6 (za 5,99€), resp. 12 (za 9,99€) kouscích dokáže být neodolatelné a my, co jsme na sladké, máme jasno i za cenu jízdy 2 stanic U-Bahn, nebo pár minut pěšky (cca 1 km).

 

Vzhledem k tomu, že Tempelhof není zdaleka žádná vyslovená periferie, dle libosti jsou zde pak různé restaurace, obchůdky a obchody. Vedle Penny je také čerpací stanice, výše jsem vyjmenoval jen to, co mne z pohledu omezeného osobního rozpočtu nejvíce zaujalo cestou od vlaku S-Bahn ke vstupní bráně letiště.

 

Důležité: Velké obchody a řetězce běžně příjmají mezinárodní platební karty, ale překvapí, že (nejenom) Penny, akceptuje pouze karty Maestro, jejich domácí EC (Electronic Cash), GK (Geld Karte) a Vpay (patrně Visa Electron) karty.

S klasickou VISA (emboss) a MasterCard (emboss) prostě NEZAPLATÍTE, resp. obsluha se o platbu touto kartou ani nepokusí (a stejně by to bylo pravděpodobně marné, což si ukážeme příště v článku o dopravě v Berlíně). Rovněž mi neuměli odpovědět, zdali alespoň kartám Maestro a Visa Electron projde autorizace a platba mezinárodní karty, nebo pouze DE.

Je potřeba počítat s dostatečnou hotovostí, nebo mít vyřešenou možnost výhodného výběru z bankomatů, což se dá řešit u několika bank v ČR a lze to stíhat ještě do odjezdu na Campus Party.

  • s těma kartama je to strašně jednoduchý: za transakci přes terminál zaplatí v německu obchodník u VISA/MC stejně jako u nás cca 2-3% podle toho jaký dělá obraty, u girocard (EC) zaplatí jen 3-5 eurocentů za transakci bez ohledu jestli platíš 20€ nebo 2000€ – počty sou to jednoduchý, zvlášť v okamžiku kdy karta zdarma k účtu je právě girocard

    odkud to vím? dostal jsem nabídku (v češtině) od německý banky jestli nechci jejich terminál

    prostě se obchodníci kdysi šprajcli a odmítli se podřídit podmínkám VISA/MC

  • Hukkv: samozřejmě, tohle vím, bavili jsme se o tom minule v KV ale i tak mne to překvapuje. Podobná situace byla kdysi v Rakousku, kde jsem měl nejen ve Vídni problémy zaplatit normální (pro nás) kartou, ale tam se to zlepšilo. V Berlíně si ale stále ani nekoupíš jízdenku na MHD, či DB v automatu, protože je to stejná situace, pouze ty jejich a Maestro, musíš buď hotovost, nebo nějakou pevnou přepážku, která ovšem není všude a už vůbec ne v 22h večer, a stejný je to třeba i u Lidl-u, prostě děs, i když ekonomickou stránku chápu…

  • no problem, i have Penny, i have food :)) good 🙂