Logo

31. 8. 2013 v 18:08

TFL: Bez Oyster Card ani na krok

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn

Oyster Card. Karta, která je téměř nepostradatelná, pokud budou chtít CZcampuseros vyrazit na toulky po Londýně. Malá, v podstatě hloupá kartička s RFID (NFC) čipem, která Vás pustí do metra a na kterou bude kde kdo nadávat, že si zapomněl pípnout…… a pípnout by si zapomenout neměl, v opačném případě to, co ušetří, zaplatí navíc…

Oyster

Co to vlastně „Karta Ústřice“ (dle Google překladu) je?

Dalo by se říci, že je to prostě lítačka na dopravu, ale to není přesné. Oyster může v principu fungovat ve dvou režimech:

 

1) elektronická peněženka (cestování stylem pay-as-you-gou)

2) fyzický nosič elektronické „TravelCard“

 

přičemž se zde bavíme o anonymní variantě, kterou si koupíte v mnoha trafikách, na většině nádraží, v mnoha stanicích metra. V reálném životě Londýna je variant Oyster Card mnoho, nás ale zajímá právě tato.

 

Kolik mě to bude stát?

 

Za samotnou Oyster Card platíte pouze vratnou zálohu 5 GBP. Pokud kartu vrátíte, dostanete je zpět, ale během používání nemáte možnost těchto 5 GBP použít na cestování. Současně si musíte „dobít“ kartu na alespoň 5 GBP, což je minimální kredit. A to i v případě, že na ní budete nahrávat časovou jízdenku na týden – TravelCard.

Karta je přenosná, nijak není svázána s majitelem. To současně platí, že pokud ji ztratíte, máte téměř smůlu (to zas ne úplně, ale berte to prostě tak, že jo).

 

Proč bych jí měl mít?

 

Především proto, že umožňuje ušetřit a to výrazně…

 

Jeden příklad za všechny na cestě z The O2 do centrálního Londýna, např. k Big Ben:

 • jednorázová papírová jízdenka stojí 4,50 GBP
 • jízdenka zaplacená z kreditu uloženého na Oyster ve špičce stojí 3,20 GBP
 • jízdenka zaplacená z kreditu uloženého na Oyster mimo špičku stojí 2,70 GBP

 

to se nezdá být až tak zásadní rozdíl, ale pojďme si společně vysvětlit, jak funguje tzv. „Price Cup“:

 

 • u papírových jednorázových jízdenek logicky nic jako strop ceny, kterou zaplatíte za dopravu neexistuje, použijete dopravu 10 krát? Tak prostě zaplatíte 10x 4,50 GBP (až po zónu 3 je to právě tato cena, pak to jde nahoru, od 5,50 až po 7,80, nebo dokonce 12,20 GBP za jednu jedinou jízdu. Deset jízd by Vás vyšlo na 45 GBP!

 

 • u „pay-as-you-go“ použití Oyster (elektronická peněženka) existuje právě „Price Cup“, jakýsi denní strop. Např. lítáte si po centru a přilehlém okolí (zóny 1-3) a uskutečníte za celý den stejných 10 jízd jako v příkladu výše, jednoduchou matematikou dostanete 32 GBP ve špičce a 27 GBP mimo špičku, ale to NENÍ PRAVDA, ve skutečnosti zaplatíte max. 10,60 GBP ve špičce a 7,00 GBP mimo špičku. Vidíte ten rozdíl? Je tomu tak právě díky dennímu stropu, kterým je „Daily Cup“, máte tedy garanci, že nezaplatíte více, než právě tento strop.

Tabulka platná pro „pay-as-you-go“ Oyster Card a Underground, Overground, DLR:

Zóna Špička Mimo špičku Price CUP
1 2,10 GBP 2,10 GBP 8,40 / 7,00 GBP
1-2 2,80 GBP 2,10 GBP 8,40 / 7,00 GBP
1-3 3,20 GBP 2,70 GBP 10,60 / 7,70 GBP
2 1,60 GBP 1,50 GBP 8,40 / 7,00 GBP
2-3 1,60 GBP 1,50 GBP 10,60 / 7,70 GBP
3 1,60 GBP 1,50 GBP 10,60 / 7,70 GBP

Je na první pohled zřejmé, že nejdražší je Zóna 1, která pokrývá v podstatě centrum samotné.

„Price CUP“ je založená na denní bázi. Pozor na to, že i když budete už mít dosaženo, stále se Vám na check-in (zahájení cesty) bude chtít odečítat „nějaký kredit“. Je to tak pro to, že nikdo netuší, kdy a kde ukončíte svojí cestu. Je proto vhodné mít na kartě 5-10 GBP v rezervě.

Do „Price Cup“ se počítají také jízdy autobusy, a dokonce za jistých okolností i vlaky (je nutné, aby tam byla návazná jízda jinou dopravou v rámci TFL a ne všechny linky vlaků lze s Oyster tímto způsobem použít).

 

Co to znamená špička a mimo špičku?

Den Špička Mimo špičku
Po – Pá 6:30 – 9:00 a 16:00 – 19:00 ostatní časy
So – Ne X celou dobu

Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, pokud cestujete do zóny metrem, Overground a DLR i v čase odpolední špičky, počítá se cena „mimo špičku“. Časy jsou založené na tom, kdy začnete svojí jízdu, ne kdy jí ukončíte.

 

TravelCard:

 

Na Oyster Card můžete mít také „Travel Card“, v tomto případě na 7 dní a nahrajete si jí prakticky v kterémkoliv automatu u metra k tomu určeném.

V případě TravelCard pro zóny 1-3 (The O2 je v zóně 3) za ni zaplatíte 35,60 GBP 1-2 (The O2 je na pomezí zón 2 a 3, ale je možné použít zónu 2) za ní zaplatíte 30,40 GBP a můžete jezdit po Londýně v těchto zónách prakticky neomezeně.

Mimo to si můžete koupit i papírové „TravelCard“ na denní bázi, je jich opět několik druhů. Některé platí pouze na BUS a TRAM (odměnou jsou levnější). Ty, co koupíte na železničních stanicích, lze použít i k 50% slevám na některé turistické atrakce, a pak jsou zde klasické:

 • mimo špičku za 8 GBP (zóny 1-3) a 7,30 GBP (zóny 1-2)
 • ve špičce za 11 GBP (zóny 1-3) a 8,80 GBP (zóny 1-2)

kdy je evidentní, že ceny kopírují právě „Price Cup“, ale máte v ruce papírek s magnetickým páskem. Někdo to ocení, já osobně dávám přednost NFC kartičce.

 

Jak používat Oyster Card?

 

Především pamatujte na základní pravidlo: check-in / check-out. Jinak Vás to bude stát mnohem více, než by se Vám líbilo a budete muset „reklamovat“.

Vždy, když uvidíte před začátkem své cesty, nebo na jejím konci toto:

OysterReader_Yellow_3

tak myslete na to, že si musíte „pípnout“, a to i v případě, že máte týdenní TravelCard na své Oyster Card, je potřeba zahájit a ukončit svoji jízdu. Na přestupu není potřeba označovat svojí Oyster Card, s výjimkou toho, když uvidíte růžový check-in, který Vám umožní vyhnout se zóně 1 (a tím zaplatit méně):

OysterReader_Pink

 

Potkáte jej ale pouze ve stanicích a zastávkách, kde to má smysl. Tedy přestupních ze zóny 2 do zóny 3, které umožňují vyhnout se právě zóně 1.

V metru to máte obvykle jednoduché, tam jsou turnikety a bez použití Oyster Card, či jiné jízdenky máte smůlu, prostě Vás to nepustí (pokud se nevtěsnáte do momentu otevřené brány po průchodu cestujícího před Vámi). Především mimo metro (DLR, Overground, Rail a jiné) ale turnikety, či brány nejsou. Tam na to prostě musíte myslet.

Pokud uděláte tzv. „incomplete journey“, tedy neukončíte jízdu pomocí „pípnutí“ si na Oyster čtečce (žluté), tak si zaplatíte plnou sumu, tedy 8,30 GBP, a budete muset telefonovat, či žádat o vrácení online na webu.

To neplatí, pokud je z nějakého důvodu chyba na straně TFL. A také, pokud si nestihnete „pípnout“, protože bylo moc lidí a brány jsou otevřené pro rychlý průchod. V takovém případě je obvyklé automatické vrácení na kartu v řádu 24-48 hodin.

Používání Oyster Card má svá omezení, jedno z nich je např. tzv. maximální jízdní čas (v tabulce jsou uvedeny údaje v minutách):

Zóna Po – Pá 4:30 – 19:00 Po – Pá od 19:00 + sobota Neděle
1, 2 a 2-3 90 100 110
1-2 100 110 120
1-3 110 125 135

Nemůžete tedy jen ta sednout do metra „Circle Line“ a vozit se donekonečna, protože po překročení maximálního jízdního času zaplatíte opět maximální cenu, tedy 8,30 GBP.

 

Jednou z výjimek, kdy pouze zahájíte svou cestu (check-in), jsou autobusy. U výstupu už nic neřešíte, prostě vystoupíte. Je to pro to, že zde se platí jízdné za cestu jako takovou. Stáhne se Vám tedy 1,60 GBP, nebo také nic (TravelCard, dosažený Price CUP) a nic víc neřešíte.

 

Cestovat načerno se v Londýně skutečně nevyplatí. Sice jsem téměř neměl to štěstí potkat revizora (ale ano, předevčírem nás kontrolovali v DLR), pokuty jsou vysoké.

Zkontrolovat si stav své Oyster Card a kreditu na ní můžete ve stejných automatech, kde se dobíjí (online informace), resp. na webu (zpoždění až několik hodin) a také pomocí aplikací pro chytré telefony.

 

Platí Oyster Card i na loď a na Emirates Airlines lanovku?

Ano a ne.

Platit z kreditu na ní uloženém zde můžete. Zaplatíte nižší cenu, než v hotovosti. Ale to je tak všechno.

Neplatí zde „Price CUP“, neplatí zde Travel Card nahraná na Oyster. To znamená, že i když máte lítačku na 7 dní, stejně si na lanovce, či na lodi zaplatíte, byť méně. A také to, že i když už budete jezdit v ten den zdarma (po dosažení „Price CUP“) zde prostě zaplatíte navíc.

 • obaSnafetS

  Update: zjišťoval jsem pro jistotu (na podnět některých CZcampuseros) jak je to se zónou u stanice North Greenwich (The O2), protože tato je na pomezí zón 2 a 3.

  Tedy: – je možné použít zónu 2, zejména, když se cestuje do centra…
  – týdenní TravelCard tak vychází na 30,40 GBP a tedy levněji…

 • Lucie Říhová

  Ahoj, mám dotaz k maximální době jízdy, ty minuty se týkají jedné jízdy? Jakože třeba v zóně 1-2 v pátek od 4.30 do 19h mám na každou jízdu (od check inu při nástupu po check in při výstupu) max 100 minut? Není to doufám maximální denní čas (součet minut za všechny jízdy dne) strávený v metru…? 🙂

 • David Stojkovic

  Věděl by někdo jestli se neprojeté peníze vracejí? Když si koupím kredit 30 liber a projedu 20 tak při vrácení mi vrátí zálohu + 10 liber?