Logo

9. 7. 2013 v 10:07

TIP: London Eye

Vydal/a: Tipy v Londýně

Myslím, že Londýnské oko není třeba představovat. Každý se v něm chce svést a nebo ho alespoň vidět a vyfotit se u něj. Co o něm však možná nevíte je to, že od roku 1999 nebylo postaveno žádné větší ruské kolo. A tak si kolo tisíciletí, jak je někdy London Eye označováno, drží své prvenství už čtrnáct let. A to možná bude ten důvod, proč je tak navštěvované.

Oko najdete na jižním břehu Temže a opravdu ho nepřehlédnete. Celkem totiž má 135 metrů a samotné kolo má v průměru 120 metrů. A je to nejnavštěvovanější atrakce v celé Anglii. Celkem se kolo vyrábělo v šesti různých zemích. A dokonce i v České republice, kde byla vyrobena hřídel a náboj kola. Česká Škoda se také podílela na výrobě kloubů konstrukce. Všechny části byly dopraveny na místo po Temži a následně pak složeny.

LND_LondonEye_1

London Eye má celkem 36 kabin a otáčí se rychlostí 0,9 km/hod. Jedna jízda tak trvá přibližně půl hodiny. Nejzajímavější ovšem je, že kolo nezastavuje ani při nástupu a výstupu cestujících. Jede totiž tak pomalu, že to návštěvníci zvládnou za jízdy. Ale samozřejmě zastavuje starším nebo invalidním cestujícím.

Slavnostní otevření bylo 31. prosince 1999, ale veřejnosti bylo otevřeno až v květnu 2000. I když je kolo tak populární, má velké finanční ztráty. A tak vám ušetřím hledání a zveřejním ceník.

– Dospělý (16+) £19.20
– Dítě (4-15) £12.30
– Dítě (do 4) Zdarma
– Důchodce (60+) £15.30

LND_LondonEye_2

A jak se dostat k London Eye? Pokud pojedete vlakem, vystupte na zastávce Waterloo. A když lodí, tak na Waterloo Pier. Pak je tu ještě možnost svézt se metrem. A tady jsou hned dvě možné stanice. Jednou je zastávka Westminster a tou druhou je Waterloo.

Pro uživatele Foursquare odkaz na venue London Eye.

Myslím, že většina z vás si nenechá ujít alespoň pohled na London Eye. A najde se někdo, kdo se i sveze?