Logo

5. 7. 2013 v 17:07

TIP: Lanovka The Emirates Air Line

Vydal/a: Tipy v Londýně

Lanovka The Emirates Air Line byla otevřena 28. června 2012. Je to kilometr dlouhá dráha ve výšce devadesáti metrů, která spojuje Greenwich a Royal Docks. Za hodinu uveze až 2 500 pasažérů. To je asi jako padesát autobusů. Můžete si do ní naložit i kolo a rychlostí 21,6 km/h ho převézt přes Temži. A je to vůbec první městská lanovka ve Spojeném království.

 

LND_lanvoka_1
 

Největší problém při stavbě byl sehnat finance. Nejdříve se odhadovalo, že lanovka bude stát třicet miliónů liber, ale později cena vystoupala až na dvojnásobek. Dlouho se hledali sponzoři, až se ozvala letecká společnost Emirates, která poskytla finance na stavbu pod podmínkou, že v názvu ponese jméno společnosti.

Na lanovce je 36 kabin, ale pro veřejnost je otevřených pouze 34. Zbylé dvě jsou určené inženýrům a pracovníkům. Do každé kabiny se vejde maximálně deset cestujících.

 

LND_lanvoka_2
 

A na kolik vás vyjde jízda?
Pokud máte Oyster kartu nebo TravelCard dostanete malou slevu a jízdné můžete zaplatit rovnou s ní.

Jedna jízda

Oyster nebo Travelcard

Dospělý

4,30 liber

3,20 liber

Dítě

2,20 liber

1,60 liber

 

Lanovka má pouze dvě stanice – jednu v Greenwich a druhou v RoyalDocks. Právě Greenwichská zastávka je kousek od O2 arény, kde se bude konat Campus Party. Při olympijských hrách byla lanovka velkým trendem, nyní ji však využívá jen desetina lidí. Z toho pouze jedno procento zahrnují pravidelní cestující, a tak slouží hlavně jako turistická atrakce.

Pro uživatele Foursquare užitečný odkaz na venue lanovky.

A jak vy Campuseros? Půjdete ji vyzkoušet?