Logo

30. 8. 2013 v 18:08

Užitečné aplikace pro dopravu v Londýně

Vydal/a: Campus Party Europe 2013 Londýn

Londýn je město s rozsáhlým systémem veřejné dopravy. Naštěstí díky moderním technologiím není problém se zde vyznat. Dobrou pomůckou jsou nejrůznější mobilní aplikace, z nichž některé Vám dnes představím.

Aplikace jsem rozdělil do několika kategorií. V seznamu naleznete jak aplikace pro Android, tak i pro iOS.

Oyster card

Pokud si v Londýně plánujete zakoupit Oyster card, s těmito aplikacemi budete mít naprostou kontrolu nad stavem svého účtu.

Pro zařízení s OS Android existuje aplikace London Oyster Balance – zdá se mi jako nejpřehlednější a plná verze stojí necelých 60,-Kč, případně je i verze zdarma. Kromě klasických informací o stavu karty nabízí aplikace i widgety a např. i mapu nejbližších Oyster prodejen.

Pro iPhone je asi nejlepším řešením aplikace Oyster Info – zobrazuje všechny potřebné informace a podporuje i více účtů. Existuje v placené i lite verzi. Pokud budete mít např. zpoždění, či váš spoj nepojede, můžete využít aplikaci iRefund – stojí necelý dolar.

oyster_info london_oyster_balancelondon_oyster_balance1

Vyhledávání spojení

Aplikace London Tube Deluxe je pro iPhone i iPad za $0.99. Dokáže nakombinovat prakticky jakoukoliv trasu a obsahuje nejrůznější mapy. Druhá varianta je aplikace Tube Tracker pro iPhone a iPad za $2.99, případně zdarma – má sice poměrně neobvyklé uživatelské rozhraní, ale zdá se mi rychlejší.

Pro Android jsem potom vybral aplikaci London Transport za 45,-Kč, případně zdarma. Kromě podrobného hledání obsahuje i mapu, výpis nejbližších stanic a je opravdu rychlá. Druhá varianta pro Android je pak London Underground za 60,-Kč, případně taktéž zdarma. Nabízí interaktivní mapu, na které je možno plánovat celou cestu.

tube_tracker london_tube_deluxelondon_underbrond london_transport_pro

Citymapper

Velice komplexní aplikace zcela zdarma. Podporuje metro, DLR, ale i autobusy a kola. Zobrazuje odjezdy z vybrané stanice a stav stojanů na jízdní kola. Je k dispozici i mapa metra, stav jednotlivých linek a seznam oblíbených stanic. V neposlední řadě si přímo v aplikaci můžete naplánovat i celou trasu. Existuje verze pro iPhone i Android.

citymapper2

Nejbližší dveře

Jedete z města zpět do The O2 a spěcháte na přednášku? Když nastoupíte do dveří číslo tři, vystoupíte ihned u eskalátorů. Přesně takhle funguje aplikace London Tube Exits za $0.99 pro iPhone, nebo aplikace First Off The Tube za 31,43 Kč pro Android. Varianta pro Android má i lite verzi zdarma.

london_tube_exits2 london_tube_exits1london_tube_exits3

Tubewalker

Máte už dost metra a chcete si udělat procházku? Tahle aplikace Vám doporučí vhodnou trasu a rovnou Vám i prozradí, co zajímavého cestou uvidíte. První zóna je pro iPhone, iPad i Android zdarma. Za všechny zóny pak zaplatíte $4.99 na AppStore a cca 54,- Kč na Google Play.

tubewalker2 tubewalker1

Jízdní kola

Pokud se budete chtít projet, případně trochu ušetřit, můžete v Londýně využít i veřejná kola. Mobilní aplikace Vám pomůže najít nejbližší volný stojan, online zjistí jeho aktuální obsazení a iPhone aplikace obsahuje i jednoduché stopky, které kromě času měří i výslednou částku, kterou při vrácení kola zaplatíte.

Pro iPhone jsem pro vás za cenu $1.99, případně zdarma vybral aplikaci London & World cycle hire app. Pro Android se pak jako nejlepší volba zdá Cycle hire widget, který v placené verzi stojí 89,99 Kč, případně existuje i verze zdarma.

cycle_hire_app london_cycle_hire_app

  • Jan Čermák

    Napíšete i něco k Oyster card? Prosím… 🙂

    • Napíšeme, během dnešního můžete očekávat další články k dopravě v Londýně.